• 2021 advent
Playlist

Živé vysílání

00:45 Písničky
01:00 Momentky
(R)
02:00 Písničky
02:15 Čtení na pokračování
George Cooper: Josefův příběh (6/15) (R)
02:45 Písničky
03:00 Na sobotní frekvenci Proglasu
Věř, běž, dokážeš (R)

Vysíláním vás provází

TWR v Africe

Má TWR v Africe šanci?

Ano má – velikou! Práce TWR v Africe je už rozvinutá a má svoji tradici. Kolem 50 % všech věřících berberského původu v severní Africe poznalo Pána Ježíše skrze vysílání TWR!!!

To je veliké požehnání a obrovská Boží milost. Rádio má jedinečné možnosti, jak zasáhnout tamní obyvatele. Rozhlasové vlny se dostanou i tam, kam misionář svojí nohou ještě nikdy nevkročil, rádio překonává tisícikilometrové vzdálenosti během vteřiny, rádio je dostupné všem – i v těch nejvzdálenějších osadách severních hor Afriky.

Je třeba si uvědomit, že 41 % populace severní Afriky a Středního východu tvoří negramotní lidé – tedy lidé, kteří neumí číst ani psát. Přitom je potvrzeno, že právě tito negramotní mají stejnou kapacitu k učení jako gramotní a obecně mají dokonce mnohem lepší paměť. Pokud k nim přicházejí informace skrze „uši“ – tedy především mluvené slovo ve formě příběhů, obrazů a faktů – velice dobře si vše pamatují a přemýšlí o tom, co slyšeli. A to je výzva pro rádio.

Rádio nabízí jedinečnou příležitost ke sdílení evangelia.

 právě mluvenou formou. Zkuste si představit, jaký úžasný vliv může mít vyprávěný příběh o Ježíši Kristu v kulturách, kde se předávají příběhy v ústním podání z generace na generaci!

Zajímavá fakta o oblasti českého zájmu

Z historického hlediska je severní Afrika úzce spjatá s křesťanstvím, které oblast zasáhlo začátkem 2. století a šířilo se zde až do poloviny století sedmého. V té době ale celou oblast ovládl islám. Oficiálně mají všechny země náboženskou svobodu, přitom je však zakázáno přecházení od islámu k jinému vyznání. Tím se stává křesťanství i nové konverze k této víře životu nebezpečným.

Berberové jsou původní obyvatelé severní Afriky; jejich počet se odhaduje na 20 milionů. Množství berberských jazyků a dialektů se značně liší ve zvukové podobě, ale co do gramatiky a slovní zásoby jsou poměrně blízké. Berberská kultura prošla ve své většině procesem arabizace – jak v oblasti jazyka, tak kultury. Zůstávají ovšem stále skupiny, které si zachovaly původní tradice a charakteristiky. Berberská společnost má kmenové uspořádání. Kmeny jsou závislé na zemědělství a lidé bývají zručnými umělci – živí se jako výrobci látek, hrnčíři, řezbáři nebo vyrábějí jemné výšivky.

Berberové nemají své oficiální náboženství. Mnozí jsou muslimové, ovšem často jen nominální a islámské zákony dodržují jen velmi laxně.

Vytisknout E-mail

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.