Živé vysílání

20:10 Vyberáme z knižnice
(vysílá slovenská redakce)
21:00 Dynamo (svedectvá o realite života)
(vysílá slovenská redakce)
22:00 Hudobný klub
(vysílá slovenská redakce)
23:00 Správy
(vysílá slovenská redakce)
23:10 Nočné kvapky
(vysílá slovenská redakce)

Vysíláním vás provází

Myšlenka na den

Neviditelný motor


1. Bůh - osoba nebo něco?

Bůh - slovo, které je ukryto za mnoha věcmi i činnostmi. Jaký ale skutečně je? Je možné jej poznat? Pokud ano, kde ho ale hledat a poznávat? Rád bych přemýšlel pěkně lidově od podlahy. Tedy od místa, kde jsme, co vidíme a zakoušíme.

 

 Nevím, kde jste právě teď vy, jestli stojíte, nebo se procházíte, ale pod každým z nás se nachází zem. V zemi je mnoho ukrytých materiálů, různých kovů a nerostů, které mohou sloužit k vyobrazení boha. Mohou ale nahradit Boha, kterého hledáme? Takový Bůh by byl možná ze zlata, stříbra a drahých kamení, ale jistě by neměl o moc větší moc než kámen na hladině rybníka. Nemohli bychom se na něj obrátit v případě problémů ani s ním nějak komunikovat. Podobně to bude se dřevem, ze kterého lze vytesat mnoho různých soch, podob i předmětů. Takové dřevo, ale rychle podléhá zkáze a může se snadno stát palivem pro oheň. Osobně bych takového Boha ani nechtěl. Nemohl by mi s ničím pomoci, jen bych ho mohl nosit, v tom lepším případě u sebe, ať už v kapse, peněžence, či na krku, v horším případě bych k němu musel putovat dlouhé vzdálenosti, do chrámů či na posvátná místa. Pokud, ale budu třeba zraněn, nebudu schopen za ním sám dojít, co se mnou bude? 

Zbývá nám tedy druhá možnost. Pokud není Bůh schovaný za neživou věcí, musí být živým. Mnohé národy uctívaly jako své bohy různá zvířata, případně celou přírodu jako matku stvoření. Někteří, například hinduisté si zobrazují své bohy jako pastýře a kráva je pro ně posvátné zvíře. Pro Egypťany byl pro změnu dobytek dokonce ohavností, a pastýřům se vyhýbali. Je mnoho kultur, kde se zvířata uctívají, nebo se stávají součástí obětí a úliteb bohům. Přinesu nějaké zvíře, abych jeho smrtí usmířil nějaké božstvo, boha nebo moc. Pokud bychom to vzali z pohledu globálního, museli bychom připustit, že některá božstva slouží jako potrava jiným bohům. Takový duchovní potravní řetězec. Ani v živých tvorech bych proto nehledal Boha.


Pak už tu na Zemi zbývají jen lidé. Přiznám se, že mi zní docela lákavě myšlenka být bohem. A když se dívám kolem sebe, myslím, že nebudu sám. Lidé již umí poručit počasí, umí ochočit zvířata, i těžit kovy z hlubin země. Dobývají vesmír i mořské hlubiny, znají fungování lidských buněk, a dovedou sestrojit i obratné stroje, roboty. Impozantní práce. Jak ale určit někoho, kdo by byl tím hlavním? Volíme si prezidenty, ale třeba šéfové a nadřízení si pro změnu volí nás, zaměstnance. Bude rozhodujícím hlediskem stav finančního konta, množství znalostí, nebo charisma? Jak může dopadnout nadaný řečník s velkými plány, který se stane vůdcem lidu? Takových případů známe z historie celou řádku. Většinou to skončilo velkou bolestí a trápením, zabíjením, podvody a nevím čím vším ještě. Navíc jsem ještě neslyšel o člověku, který by dokázal vytvořit život. Nemyslím teď každého otce, ale někoho, kdo dovede spojit dvě buňky, poté je rozdělovat, diferencovat, zajistit správné umístění a funkci. Jako člověk mohu zasadit semínko, které potom, možná, vzklíčí a vyroste z něj statný strom. Co se ale děje v tomto procesu? To ani věda nedokázala objasnit, natož napodobit. Slyšel jsem jeden vtip, který toto pěkně ilustruje. "Přijdou vědci a učenci za Bohem a říkají mu: už umíme, to co ty. Z prachu stvoříme život. Bůh jim odpoví: "výborně, ale to je můj prach, sežeňte si vlastní".


Z výše uvedeného mi vyplývá, že Bůh je větší než my lidé. Těžko někdo tady na zemi může zajistit podmínky ve vesmíru tak, aby vznikla planeta, hvězda nebo dokonce celý vesmír. Bůh má moc tvořit galaxie, může být na více místech současně. Nejen místně, ale i časově. Má mnohem větší znalosti než všichni lidé dohromady. Je dobrý inženýr, který řídí chod celého vesmíru. Tento popis mi sedí na osobu, která má charakterové vlastnosti, vlastní mysl a emoce. Jaký ale Bůh je? To si povíme příště.

 

Vytisknout E-mail

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.