Živé vysílání

12:15 Sváteční slovo
Job (4/4): Obraz Krista
12:30 Kormidlo
Havěť (11/12): Šváb
14:15 Bohoslužba
Bázeň před Bohem
15:00 Stopy
(R)
15:30 Písničky z archivu
Zpívá celá rodina II. (R)

Vysíláním vás provází

Myšlenka na den

Sváteční slovo - JOB 4/4 - obraz Krista


4. Spasení? Co to je?

Definovat spasení vlastně vůbec není jednoduchá věc. Velmi totiž záleží na tom, v jakém stavu a rozpoložení se zrovna nacházíte.

 

Pokud je člověku dobře, nic mu nechybí, nic ho nebolí, nemá žádné neřešitelné problémy, pak se toto slovo v jeho slovníku asi vůbec nebude objevovat. A také nemá smysl se o takovou definici v tomto případě snažit. Pokud ale nepatříš mezi tyto "vyvolené", pak asi o spáse čas od času přemýšlíš. Znamená to totiž vysvobození od bolesti, úleva od strachu, řešení problému, který je nad tvé síly a v neposlední řadě to může také znamenat naplnění prázdnoty. V tom úplně nejobyčejnějším slova smyslu to může být i talíř teplé polévky. Představ si, že jsi celý den někde v horách na cestě. Počasí ti nepřeje, fouká vítr, občas zaprší a už několik hodin jsi nenarazil na živou duši - jsi úplně sám, hladový, promrzlý, mokrý a začíná se tě zmocňovat strach. Když v tu chvíli se před tebou za zatáčkou objeví dřevěný domek s rozsvíceným oknem, kterému se kouří z komína. Nade dveřmi stojí veliký nápis - občerstvení na rozcestí! S nadějí vezmeš za kliku, otevřeš dveře, tvář ti políbí teplý a voňavý vzduch, kterým je naplněná útulná dřevěná světnice. Před sebou uvidíš prostřený stůl a volnou židli. Usedneš a za chvíli se na stole objeví plný talíř té nejvoňavější bramborové polévky. V tu chvíli si možná pomyslíš - "ta polívka je pro mě učiněná spása". A máš pravdu! Ona totiž nejen utiší tvůj hlad, ale zahřeje tě, zvedne ti náladu a vlastně úplně obrátí veškeré tvoje dosavadní trápení v nádherné dobrodružství, o kterém budeš jednou vyprávět svým přátelům.
Velmi podobné je to se spásou, kterou nám nabízí Bůh v Pánu Ježíši Kristu. On totiž proměňuje naše dosavadní trápení života a dává nám naději, víru a lásku. Náš život najednou začne dávat smysl. Najednou vím, odkud a kam kráčím. Mohu si uvědomit svojí hodnotu, identitu, srovnat si svoje priority tak, aby můj život neničili, ale naopak jej budovali a dávali mu význam. Bůh nám nabízí spásu ve svém Synu a tu spásu můžeme s klidným svědomím přirovnat k oné teplé a voňavé polévce, která promění náš, ne příliš povedený, výlet do hor.
Stejně jako ta polévka totiž většinou přichází k chuti nejvíce právě v tom okamžiku, kdy nevíme, kudy kam, kdy se topíme, lapáme po dechu a začínáme propadat beznaději. Přichází jako světlo na konci temného tunelu a my víme, že tam někde v tom světle je naše záchrana. Stejně jako ta polévka nás i Boží záchrana přivádí od strachu k důvěře. Začneme se dívat na svět úplně jinýma očima. Venku sice stále prší a je tam nevlídno, nám ale bylo poskytnuto přístřeší, teplo a bezpečí. Náš pohled se změnil. Tato ilustrace s horkou polévkou je však, jako mnoho jiných obrazů, nedokonalá a to v tom, že popisuje pouze náš stav v přítomnosti. Boží spása jde mnohem dál. Proměňuje náš život natolik radikálně, že získáváme sílu hledět s nadějí do budoucnosti a dokonce přestáváme mít strach ze smrti. Boží slovo nám říká v listu židům 2:15 "aby tak vysvobodil ty, kdo byli strachem před smrtí drženi po celý život v otroctví". Proto také skepse mnohých ateistů bere za své, když se ocitnou tváří v tvář smrti. Tedy ve chvíli, kdy je strach ze smrti nejintenzivnější.
Spása je tedy jiným slovem záchrana. A tady se dostáváme k jednomu zásadnímu problému. Zachránit nepotřebuje ten, kdo je přesvědčen o tom, že je v bezpečí, že mu vůbec nic nehrozí. A dokonce i když se dostane do nějaké šlamastyky, stále ještě může doufat ve vlastní schopnosti, moudrost a zkušenosti. Takovému člověku sice můžete o záchraně vyprávět a nabízet mu různá řešení, ale většinou budete odmítnuti. Pán Ježíš nabízí milost a záchranu těm, kteří jí potřebují. Sám o tom mluví v Markově evangeliu 2:17, když říká "Lékaře nepotřebují zdraví, ale nemocní. Nepřišel jsem pozvat spravedlivé, ale hříšníky."
Teprve když si uvědomíme, že se sami z otroctví hříchu nedokážeme vyprostit, stáváme se vhodnými adepty k Jeho záchraně. A co je to hřích? A co způsobuje? O tom si povíme v dalším díle.

Vytisknout E-mail

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.